Kiedy leczenie staje się traumą. O istocie, profilaktyce i terapii traumy medycznej. Cykl 3 webinarów.
Cykl trzech półtoragodzinnych webinarów o istocie i terapii w przypadku różnorodnych rodzajów traumy medycznej. Trauma medyczna jest nazywana czasami „traumą bez głosu”, cierpimy często z powodu jej konsekwencji, nie łącząc jednak zdarzenia traumatycznego z jej dotkliwymi następstwami. Ten rodzaj traumy może dotkliwie zawęzić pasmo naszego życia, wpływać pogarszająco na stan naszego zdrowia psycho-somatycznego (celowo ich tu nie rozdzielam) i dotykać negatywnie najgłębsze warstwy naszej tożsamości.
Jak psychoterapia może pomóc, gdy niedomaga ciało. Terapia ACT w chorobach somatycznych i chronicznym bólu
Jak psychoterapia może pomóc, gdy niedomaga ciało. Terapia ACT w chorobach somatycznych i chronicznym bólu
Dla kogo jest ten webinar?:
Dla terapeutów i terapeutek, psychologów i studentów psychologii – terapia ACT może stać się Twoim głównym modelem pracy z drugim człowiekiem lub uzupełniać nurty już przez Ciebie poznane. Niezależnie od tego, jak bardzo chcesz używać terapii ACT w swojej pracy, to podejście pozwoli Ci wesprzeć swoją pracę terapeutyczną lub psychologiczną o głęboko humanistyczne, a przy tym nowoczesne metody pracy uwierzytelnione naukowo.
Dla lekarzy/lekarek, pielęgniarek/pielęgniarzy i wszelkich zawodów medycznych – szczególnie ten webinar, z całego cyklu “ACT-owej Rewolucji” może przydać się do rozumienia funkcjonowania Waszych pacjentów i pacjentek. Wyposaży on Was też w pomocne modele rozmowy z pacjentami o ich zdrowiu somatycznym, ale i o współistniejącym z nim zdrowiu psychicznym (i jak one na siebie wpływają).
Dla wszystkich pracujących wsparciowo z drugim człowiekiem. Nie ma chyba obszaru pracy z człowiekiem, w którym podejście ACT nie wniosłoby użytecznej wiedzy i inspiracji.
Dla Ciebie. Po prostu. – Pracę w nurcie ACT zawsze zaczynamy od samych siebie. Ten webinar pozwoli Ci zbadać, jak traktujesz swoje ciało i w jakim stopniu pozwala Ci to rozkwitać lub wręcz przeciwnie.
Terapia bezsenności w terapiach kontekstualnych
Właśnie teraz – czytając ten opis – pracujesz na jakość swojego snu. Pracujesz na niego, tak naprawdę cały czas, od momentu, w którym otwierasz rano oczy (w pewnym sensie też to, jak będziesz spał dziś wieczorem, zależy od tego jak traktowałeś/aś siebie całe swoje życie). Moment, w którym zasypiasz jest zaś najgorszym z możliwych, by podejmować starania o lepszy sen.
Zastosowanie treningu ACT w coachingu
W każdym momencie mamy więcej opcji reakcji na trudności niż te podpowiadane nam przez nasz własny umysł. Trening ACT (czyli zastosowanie terapii akceptacji i zaangażowania poza kontekstem klinicznym) jest właśnie o poszerzaniu repertuaru naszych odpowiedzi na wszystkie nasze (wewnętrzne i zewnętrzne) przeszkody.
ACT-owy coaching to proces odkrywania egzystencjalnej wolności i przywracania nam kontaktu z naszą witalnością. To proces wsłuchiwania się w to, co mówi nam nasze serce, a nie tylko nasz własny umysł (i umysły ludzi wokół). To nauka zmienia swojego życia stopami, a nie tylko myślami (te słowa zaczerpnęłam od ACT-owej nauczycielki Robyn Walser). To coaching mocno aktywizujący nas do dbania o to, co dla nas najważniejsze na świecie.
Podczas 2-godzinnego webinaru “Zastosowania terapii akceptacji i zaangażowania w coachingu” przerabiamywiele narzędzi ACT-owo-coachingowej pracy. Przedstawione na nim treści mogą być użyteczne dla Waszej gabinetowej – terapeutycznej i coachingowej – pracy, ale też mogą stanowić pretekst do głębokiej podróży przez Wasze osobiste dylematy, marzenia i odkrycia. To wbeinar, podczas którego treści dydaktyczne przeplatają się z zaproszeniami do osobistej refleksji.
Życzę Ci pięknej nauki i pięknych użyteczności z niej wynikających!
Sabina
Wprowadzenie do ACT-owej terapii traumy
To webinar o tym, jak akceptacja i życie w zgodzie z własnymi wartościami może wesprzeć naszą terapeutyczną pracę z traumą.
Mówię Wam podczas niego o tym:
Czym trauma jest i jak wpływa na naszą psychofizjologię i funkcjonowanie naszego umysłu (i o tym, że nieuporządkowane życie niekoniecznie oznacza złe życie);
Jak bardzo traumatyzacja ma charakter werbalny (umysłowy) i jak to wpływa na całą naszą psychofizjologię;
O kluczowych procesach psychologicznych terapii akceptacji i zaangażowania i jak każdy z nich ma się do tego, co przeżywa osoba po doświadczeniu traumatycznym;
Jak pracujemy z traumą (o etapach, regułach, jakościach i technikach tej pracy)
Że powrót objawów nie zawsze oznacza to, że terapia się nie powiodła.
Troszeczkę rozmyty jest obraz nagrania, dźwięk za to jak żyleta. Już takiego webinaru nigdy nie powtórzę, wrzucam Wam go jako nadal mocno użyteczny i życząc Wam pięknej terapeutycznej pracy!
Sabina
Praca z wartościami w psychoterapii
Psychoterapia jest przestrzenią, w której temat wartości jest obecny zawsze, nawet gdy nie jest nazwany wprost (już samo podjęcie psychoterapii jest przecież stanięciem po stronie ważnych dla siebie wartości). O wartościach mówi używany przez nas w trakcie psychoterapii język, mówi do nas o nich nasze ciało i nade wszystko o wartościach świadczą nasze decyzje i nasze aktywności. Język wartości przemawia też zmianą energii zaobserwowanej w rozmowie z klientem, jego ożywieniem, jego wycofaniem, jego uspokojeniem i rozgorączkowaniem.