Terapeutyczna praca z wspomnieniami traumatycznymi. Techniki werbalne, somatyczne i wyobrażeniowe. Warsztat specjalistyczny.

1,000 
Ważność wpisu: 400 dni

Jeśli cykl stresowy nie przejdzie przez etap, na którym poczujemy jego ukończenie, zagrożenie w naszym prymitywnym mózgu  nie zniknie. – Rebekah LaDyne, “Odetnij napięcie”.

Wspomnieniom traumatycznym trudno nadać znaczenia i jeszcze trudniej jest nam je zapomnieć. Są pokawałkowane, niepełne i równocześnie bardzo intensywne i rozregulowujące nasze funkcjonowanie. Czasami wspomnienia traumy przechowuje tylko nasza fizjologia, bywa też, że jest to tylko silne przeświadczenie, że coś się wydarzyło pozbawione emocji, a innym razem tylko emocje bez znaczeniowej treści.

By zdrowieć potrzebujemy dokonać integracji wspomnienia traumatycznego. Włączyć je do rezerwuarów naszej “zwykłej” pamięci, dopełnić reakcję na traumę, która została wcześniej zablokowana i pozwolić fizjologicznej energii tego wspomnienia popłynąć w naszym ciele aż do wyraźnego poczucia zamknięcia. 

Nie można z wspomnienia traumatycznymi pracować na sucho (bez odpowiedniej dawki emocjonalnego pobudzenia). Nie możemy z nimi też pracować chaotycznie i spontanicznie. Potrzebujemy się do tej pracy przygotować i ją powtarzać. 

Celem pracy z wspomnieniami traumatycznymi jest renegocjowanie naszej relacji relacji z nimi tak, by zmieniła się w efekcie tego nasza fizjologia i szerokość pasma naszego życia (trauma mocno nam to życie zawęża).

Podczas 8-godzinnego warsztatu “Terapeutyczna praca z wspomnieniami traumatycznymi” zajmiemy się:

  • istotą traumatycznej pamięci i specyfiką wspomnień zintegrowanych (pełnych);
  • terapeutycznymi warunkami potrzebnymi do tego, by nasi klienci mogli zdrowieć po traumie;
  • wątpliwościami i regułami związanymi z przywoływaniem treści traumatycznych (opowiadaniem o traumie);
  • technikami werbalnymi konfrontowania wspomnień traumatycznych;
  • technikami pracy z ciałem, które mają na celu renegocjacją odpowiedzi traumatycznej (bazującymi na neurobiologii interpersonalnej i Somatic Experiencing);
  • technikami wyobrażeniowymi w pracy z treściami traumatycznymi.
    sposobami samoregulacji i koregulacji w wypadku, gdyby w trakcie pracy z treściami traumatycznymi pojawiły się turbulencje.

Program warsztatu:
2 x interaktywne sesje wykładowe trwające po 3 h zegarowe (razem 6 godzin zegarowych treści merytorycznych)
2 x sesje pytań i odpowiedzi trwające po 30 minut (razem 1 h rozmowy z Wami).
2 x demonstracje sesji terapeutycznej trwające po 30 minut (razem 1 h demonstracji sesji).

Warsztat uzupełniony będzie o merytoryczne karty pracy i poszerzającą tematykę bibliografię w języku polskim i angielskim.

Czas trwania warsztatu:
9 godzin (8 h pracy merytorycznej + godzinna przerwa obiadowa w połowie warsztatu)

Data i godziny trwania warsztatu:
28 października (sobota), 9:00 – 18:00 (z przerwą godzinną na lunch).

Formuła warsztatu:
Spotykamy się zdalnie, na platformie Zoom. Spotkanie będzie nagrywane i dostępne dla uczestników do obejrzenia przez rok.

Koszt warsztatu:
1000 zł, do 8.10 niższa cena: 900 zł

Możliwość otrzymania certyfikatu:
Certyfikat będzie wysyłany do uczestników warsztatu po wypełnieniu testu kilkunastu pytań związanych z merytorycznym zakresem warsztatu. Test będzie udostępniony uczestnikom po zakończeniu warsztatu w formie online.

Dla kogo przeznaczony jest ten warsztat?
Dla psychologów, psychoterapeutów i wszystkich, którzy mogą skorzystać z wiedzy na temat technik konfrontacji wspomnień traumatycznych.

O prowadzących:
Sabina Sadecka
– jestem psycholożką, nauczycielką terapii traumy i psychoterapeutką traumy. W mojej pracy terapeutycznej posługuję się technikami opartymi o neurobiologię interpersonalną (głównie Somatic Experiencing), technikami behawioralnymi i systemowymi. Moje wykształcenie psychoterapeutyczne najdokładniej opisałam w tym poście.
Pracuję w publicznej poradni dla osób z doświadczeniem traumy w Poznaniu i w gabinecie prywatnym. Konsultuję psychologów lub zespoły specjalistów pracują z traumą/w obszarze interwencji kryzysowej.
Jestem współzałożycielką portalu opsychologii.pl, który w tym roku świętuje 11 rok istnienia. Piszę o traumie i psychologii na swoim blogu sabinasadecka.pl, opowiadam o traumie w podkaście “Ładnie o traumie”. Moje artykuły psychologiczne ukazują się na łamach Newsweek Psychologia, Charakterów, Sensu i wielu innych czasopism i portali. Uczę/uczyłam studentów psychoterapii i psychologii m.in. na SWPS w Poznaniu, w IPRI w Krakowie, szkole terapii poznawczo-behawioralnej Crescentia, dialoteka.pl. Z radością dzielę się wiedzą z psychologicznymi studenckimi kołami naukowymi z całej Polski.

Alicja Bieda – Jestem psychoterapeutką w trakcie szkolenia Gestalt, coachem, edukatorem i wykładowcą akademickim. Prowadzę własny gabinet terapeutyczny „Prześwity”. Od kilku lat uczę się współpracując z Sabina Sadecka – terapia traumy, wiedza i miłość, oraz w ramach portalu opsychologii.pl. To tu wypełniam się miłością do terapii akceptacji i zaangażowania i przeżywaniem drugiego człowieka jako pięknego zachodu (i wschodu) słońca.
Jako co-leaderka współprowadziłam pierwsze w Polsce spotkania Awareness, Courage & Love doświadczając głębokiego budowania relacji mającego transformującą moc odsamotniania, którą to praktykę przenoszę do pracy gabinetowej. Wierzę, że ciało wie lepiej, wie jako pierwsze i zawsze pamięta, dlatego robię dla niego dużo uważnego i czułego miejsca w pracy z klientami.
Od wielu lat realizuję zawodowo mieszkającą we mnie od zawsze tęsknotę i pragnienie towarzyszenia drugiemu człowiekowi w jego własnym kwitnięciu. Zachwycania się jego mrokiem i blaskiem. Zapraszania ich na herbatę. I przyglądania się, jak są witane w Domu.